رمزارز چیا

برای اینکه بدانیم چگونه رمزارز چیا استخراج کنیم چیا کافی است به وب‌سایت این پروژه به آدرس چیا دات‌ نت وارد شوید. در قسمت بالای صفحه نسخه‌ی نرم‌افزار مناسب با سیستم‌عامل خود را دانلود و نصب کنید. پس از اجرای برنامه‌ی نصب شده در فایروال مجوز دسترسی به شبکه‌ی اینترنت را تایید کنید.

نصب چیا

سپس عبارات بازیابی کیف‌پول رمزارزی چیا نمایش داده می‌شود. عبارات بازیابی کیف‌پول را به دقت در مکان امنی یادداشت و نگهداری کنید(توجه داشته باشید عبارات بازیابی نقش کلید خصوصی را ایفاء می‌کنند و در صورت از دست رفتن و یا گم شدن آن امکان بازیابی کیف‌پول وجود نخواهد داشت).

عبارت بازیابی
عبارت بازیابی کیف‌پول چیا

با کلیک بر روی دگمه‌ی بعدی(Next) به صفحه‌ی اصلی نرم‌افزار وارد می‌شویم که پنجره‌ی اصلی آن(Full Node) وضعیت گره در شبکه‌ی چیا کوین را نمایش می‌دهد. پنجره‌ی دوم نیز کیف‌پول(Wallet) چیا کوین است که امکان ارسال و دریافت این رمزارز را برای کاربران فراهم می‌کند.

گره‌ی کامل چیا
بخش خانه- وضعیت اتصال گره به شبکه‌ی چیا

برای استخراج چیا کوین به پلات(Plots) وارد شوید و بر روی گزینه‌ی افزودن پلات(Add A Plot) کلیک کنید.

ایجاد پلات
ایجاد پلات جدید

سپس در نخستین بخش از پنجره‌ی نمایش داده شده اندازه‌ی هر پلات را تعیین کنید. در کنار اندازه‌ی هر پلات فضای ذخیره‌سازی موقت مورد نیاز برای ساختن آن نیز درج شده است. در بخش دوم تعداد پلات‌ها را بر اساس فضای ذخیره‌سازی که در اختیار دارید تعیین کنید.

تعیین حجم و تعداد پلات
تعیین حجم و تعداد پلات

در گام سوم فولدر موقت و در گام چهارم فولدر نهایی را مشخص کنید(توصیه می‌شود که فولدر موقت بری روی اس.س.دی و فولدر نهایی بر روی دیسک سخت انتخاب شود).

تعیین فولدر موقت و نهایی ذخیره‌سازی پلات
تعیین فولدر موقت و نهایی ذخیره‌ی پلات

در نهایت با کلیک بر روی گزینه‌ی ایجاد پلات(Create Plot) عملیات ساخت پلات و سپس فرآیند فارمینگ چیا کوین آغاز می‌گردد.

فرآیند پلاتینگ
فرآیند پلاتینگ

نکات ضروری برای استخراج چیا کوین

سرعت مشارکت فارمرها برای استخراج چیا کوین موجب شده است تا به‌طور پیوسته ظرفیت اختصاص داده شده به این پروژه‌ی رمزارزی چند برابر گردد. در نتیجه شانس استخراج بلاک برای فارمرهای خُرد کاهش یافته و در این زمان استفاده از استخرهای فارمینگ(مشابه با استخرهای ماینینگ) برای به اشتراک‌گذاری فضای ذخیره‌سازی با هدف استخراج چیا‌ کوین منطقی بنظر می‌رسد.

استخراج چیا عمر حافظه‌های اس.اس.دی را کوتاه می‌کند

ماینرهای چیا برای استخراج این رمزارز به کارت‌های گرافیکی گران‌قیمت نیازی ندارند اما فرآیند استخراج چیا بر استفاده از تجهیزات ذخیره‌سازی همانند حافظه‌های اس.اس.دی گران‌قیمت متکی است. در حقیقت فارمرهای چیا برای سرعت بخشیدن به فرآیند ایجاد پلات‌ها در فولدر موقت به اس.اس.دی‌های سریع و برای ذخیره‌سازی پلات‌های ایجاد شده به دیسک‌های سخت با ظرفیت بالا نیازمند هستند. بعلاوه، از آنجایی که اس.اس.دی‌های تولید شده برای کامپیوترهای خانگی برای فرآیند خواندن و نوشتن اطلاعات بطور پیوسته طراحی نشده‌اند، استفاده از این تجهیزات برای استخراج چیا به سادگی عمر این تجهیزات را به چند هفته کاهش می‌دهد. بنابراین و برخلاف ادعای توسعه‌دهندگان چیا، استخراج این رمزارز با محیط زیست سازگاری زیادی ندارد.

ایجاد پلات‌های چیا فرآیند زمان‌بری است و استفاده از چند اس.اس.دی در حالت رید(RAID) برای سرعت بخشیدن به فرآیند ایجاد پلات‌های جدید منطقی بنظر می‌رسد. با این وجود، تمامی اس.اس.دی‌های موجود در بازار مناسب استخراج این رمزارز نیستند. اس.اس.دی‌های عادی ۱ ترابایتی تقریباً پس از خواندن و نوشتن ۶۰۰ ترابایت اطلاعات(معادل با نوشتن روزانه‌ی اطلاعات برابر با ۳۰ درصد ظرفیت کل اس.اس.دی در طول پنج سال) به پایان چرخه‌ی عمر مفید خود می‌رسند.

ظرفیت خواندن و نوشتن اطلاعات و عمر مفید اس.اس.دی برای کاربران عادی کافی بنظر می‌رسد اما در فرآیند ایجاد پلات‌های جدید چیا حجم عظیمی از اطلاعات بر روی حافظه‌ی اس.اس.دی نوشته می‌شود و در نتیجه  بر اساس ادعای وب‌سایت مای‌درایو(MyDrivers) عمر مفید یک حافظه‌ی اس.اس.دی ۵۱۲ گیگابایتی ارزان قیمت به ۴۰ روز کاهش می‌یابد. اس.اس.دی‌های دارای ظرفیت بالاتر نیز عمر بیشتری داشته و تقریباً ۱۶۰ روز قادر به تحمل فرآیند پلاتینگ چیا خواهند بود.

رومن هارتونگ(Roman Hartung) در کانال یوتیوب خود یک ویدئوی آموزشی در رابطه با چگونگی ساخت ریگ فارمینگ چیا منتشر کرده است. وی تایید کرد که استفاده از هارد اس.اس.دی برای پلات‌های چیا منطقی بنظر می‌رسد. با این وجود، هاردهای اس.اس.دی که از ظرفیت بالایی در نوشتن روزانه‌ی اطلاعات برخوردار هستند معمولا در دیتاسنتر‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و قیمت بالایی دارند.

خرید و فروش و چشم‌انداز مبادلات چیا

در زمان نگارش این مقاله رمزارز چیا در صرافی اوکی.اکس(Okex) و کوینکس(CoinEx) فهرست شده و به‌طور پیوسته در میان فعالان بازار رمزارزها مبادله می‌شود. انتظار می‌رود که در آینده صرافی‌های بیشتری خدمات مبادلات این رمزارز را ارائه کنند.

با توجه به این‌که در کامپیوتر‌های عادی فضای خالی ذخیره‌سازی وجود دارد، امکان مشارکت و فارمینگ چیا بدون نیاز به خرید تجهیزات تخصصی استخراج رمزارز برای تعداد بیشتری فرآهم شده است. در نتیجه، انتظار می‌رود که در آینده دستیابی به دستاورد‌های بزرگی را توسط این پروژه‌ی رمزارزی شاهد باشیم.

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نماد اعتماد الکترونیکی
بستن نماد
سوال دارید؟ بپرسید
نیاز به پشتیبانی دارید؟
سلام! برای ارتباط با پشتیبانی از طریق WhatsApp,  پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
X